Будівельний портал - Будинок. Водонагрівачі. Димарі. Монтаж опалення. Обігрівачі. Устаткування

Позакласне заняття з російської "у світі прислів'їв і приказок". Позакласний захід "Година народної мудрості"

Прислів'я та приказки"

Захід склав та провела:

вчитель початкових класівМОУ ЗОШ №20 Миронова Галина Михайлівна

с. Товарне, Богородицький район,Тульська область

Урок - творчий проект

Тема. "Прислів'я та приказки".

Цілі: Ознайомлення с. Поповнити активний словниковий запасучнів прислів'ями та приказками як,

уточнити значення деяких із них;

розвивати творчі здібностіучнів, почуття відповідальності за доручену справу;

навчати дітей самостійно шукати необхідну інформацію з використанням різних джерел, працювати у групах, обмінюватися інформацією, підтримувати розмову, вміти висловлювати свою точку зору та обґрунтовувати її;

аналізувати та оцінювати власні творчі та ділові можливості.

Етапи роботи над проектом

Етап 1. Розробка проектного завдання

Завдання етапу – визначення теми, уточнення цілей, вибір робочих груп та розподіл у них ролей, визначення джерел інформації, постановка завдань, вибір критеріїв оцінки результатів.

Клас отримує завдання:

підібрати по 5 прислів'їв різної тематики, оформити їх у книжку-малятку;

придумати оповідання, що пояснюють сенс прислів'їв;

проілюструвати кілька прислів'їв;

виписати прислів'я, у яких зустрічаються числа.

Етап 2. Розробка проекту

Завдання етапу – збирання та уточнення інформації.

Учні самостійно працюють з інформацією індивідуально, у групах та парах, аналізують та синтезують ідеї.

Вчитель спостерігає та консультує.

Етап 3. Оцінка результатів

Завдання етапу – аналіз виконання проектних завдань.

Учні беруть участь у підготовці до подання матеріалу на уроці-презентації.

Етап 4. Захист проекту. Урок-презентація

Завдання етапу – колективний захист проекту.

Учні виступають перед однокласниками та журі.

Хід уроку-презентації.

1.Прислів'я та приказки. (слово вчителя)

Важко сказати, з жанром усного якого часу в народі почали ходити прислів'я і приказки. Безперечно, вони виникли в давнину і супроводжували життя народу протягом усього його історії. Ставлення до них висловилося у багатьох висловлюваннях: «Прислів'я недаремно мовиться» чи «Прислів'я у вік не зломиться». Прислів'ями цікавилися багато російських письменників: А. Пушкін, І. Крилов. У листах Пушкіна згадується 120 прислів'їв.

В.І. Даль писав, що прислів'я – це «колір народної творчості. Розвивати інтерес до російської народної творчості. Продовжити формування моральних цінностейу дітей, розвивати літературний смак та логічне мислення розуму». Прислів'я фарбують мову, роблять її образною. Робота зі збирання прислів'їв починається з ХVII століття – це були рукописні збірки, їх укладачі невідомі. У ХVIII столітті прислів'я збирали Ломоносов, Татіщев, Богданов. Найбільшими були збірки Кнежевича і Снєгірьова. У 1862 році вийшла збірка Даля, куди увійшло понад 30 000 прислів'їв.

Обладнання:

Виставка книг В.І. Даль народився 10 листопада 1801 року у місті Луганську. Історія його життя дуже цікава. Син обрусілого данця і німкені, який лише у 70 років прийняв православ'я, моряк, лікар і чиновник. Але яка потреба змусила цієї людини взяти він колосальний працю – складання російського словника, збирання російських прислів'їв і приказок? Адже Даль не був ні вченим, ні навіть росіянином за національністю. Хоча він писав: «Ні прозвання, ні віросповідання, ні кров предків не роблять людину приналежністю до тієї чи іншої народності. Хто якою мовою думає, той до того народу і належить. Я думаю російською».

Даль був першовідкривачем. До нього ще ніхто не складав словників. Словник Даля – історичний словник. Його можна читати поспіль, становлячи точне уявлення про життя людей. Володимир Іванович не просто зібрав величезну кількість слів і виразів, а й супроводжував їх безліччю прислів'їв та приказок. У цьому вся виявилася народність і словника, і укладача.

Виступ учнів. Презентація своїх робіт.

Історія створення книжок-малят, читання оповідань до прислів'їв.

Розповідь вчителя про прислів'я народів світу.

Прислів'я народів світу

"Оглядайся на себе по три рази на день". Це японське прислів'я вчить стежити за своєю поведінкою.

Монгольське прислів'я «І подорож у десять тисяч країн починається з першого кроку» говорить про те, що будь-яка велика справа починається з малого.

Коли постраждає безневинна людина, араби кажуть: «Море посварилося з вітром, а постраждав човен».

«Пересол викликає спрагу». Це означає, що у всьому потрібна міра.

Росіяни кажуть: "Не рій іншому яму - сам у неї потрапиш". А осетини кажуть: "Не кидай камінням зі скляного будинку".

Французи радять не впадати у відчай і кажуть: «Зазнавши поразки, починай спочатку».

Коли індійці не бережуть дружбу, їм кажуть: «Не переривай грубо нитку дружби, бо якщо доведеться її зв'язати, залишиться вузол». Росіяни скажуть: «Розбиту чашку не склеїш».

Якщо за контрольну роботу«двійку» отримаєш не тільки ти, а й більшість однокласників, то доречно буде скористатися латинським прислів'ям: «Розрада для нещасного – мати товаришів по нещастю».

«Слово – срібло, а мовчання – золото», – скаже російська, а бенгалець: «Хто багато говорить, починає брехати».

Завдання: співвіднести російське прислів'я з іноземним прислів'ям.

Язик до Києва доведе.

В гостях добре а вдома краще.

Сльозами горю не допоможеш.

Ранок вечора мудріший.

Той не заблукає, хто не питає.

Чи схід, чи Захід, а вдома краще.

Одна ранкова година краща за дві вечірні.

Марно плакати над пролитим молоком.

Кросворд, вікторина, ігри з прислів'ям.

1. Встав малюнок в прислів'я.

Дареному... у зуби не дивляться. (Коню.)

Коли... на горі свисне. (Рак.)

Рублять – тріски летять. (Ліс.)

Не..., так і не мукає. (Корова.)

Не плюй у... – нагоді води напитися. (Колодязь.)

Великому... – велике плавання. (Кораблю.)

2. Збери частини прислів'я.

Вмій взяти,

вмій і дати.

Старий друг

краще за нових двох.

Їдеш на день,

бери хліб на тиждень.

Червоний птах пером,

а людина розумом.

Не рій іншому яму,

сам у неї впадеш.

Друга шукай,

а знайдеш – береги.

Були б кішки,

а мишки будуть.

Десять разів приміряй,

один раз відріж.

3. Дуель. Хтось більше назве прислів'їв, де зустрічаються числа.

4. Кросворд з прислів'ями та приказками;

Презентація «Прислів'я та приказки»

Хід заходу:

Вступне слово:

Прислів'я та приказки – це короткі народні вислови. Вони виражена мудрість народу, його думка про довкілля. Виникли прислів'я зі спостережень людей за навколишньою природою, працею людини, відносинами між ними. У них утверджується любов до рідній природі, вихваляється дружба, засуджується зрада, байдужість, лінощі. У прислів'ях говориться про значення праці, вчать добру, сварять за погане.

Точно і виразно характеризуючи предмети та явища навколишнього життя, прислів'я замінять багатослівні та стомлюючі пояснення. Короткість і рима сприяють їх легкому запам'ятовування.

Прислів'я недарма кажуть,

Без них не можна прожити!

Вони великі помічниці

І у житті вірні друзі.

Часом вони нас наставляють,

Поради мудрі дають.

Іноді чомусь повчають

І від лиха нас бережуть.

Прислів'я повік не зламається.

Адже з нею і горе та біда.

І наша мова червона прислів'ям:

Згадаймо їх, друзі.

Подання команд (назва та девіз)

Слайд 4-11 (знайомство з тлумаченням російських прислів'їв)

1конкурс-розминка. «Закінчи прислів'я»

Сім разів відміряй, ... (а один раз відріж.)

Повторення-…(мати вчення)

Зробив справу гуляй сміливо)

Навчання світло а невчення тьма)

Як гукнеться, так і відгукнеться)

Праця людини годує, ... (а ліньки псує)

Краще гірка правда,… (ніж солодка брехня)

Ділу час потісі годину)

2конкурс. «Прислів'я про дружбу»

Виконується пісня «Справжній друг» на сл. Пляцковського» муз. Савельєва.

Ви, звичайно ж, здогадалися про які прислів'я ми говоритимемо на

наш наступний конкурс?

Отже, прислів'я про дружбу. Назвіть відомі вам прислів'я про дружбу. Виграє команда, яка назве більше прислів'їв праці.

3 конкурс. «Відновіть прислів'я»

Знайдіть у прислів'ях бешкетні літери, які стали не на свої місця. Змінивши їх звичний зміст.

Вус добре, а два краще. (розум)

Робота не полк у ліс не втече. (полк-вовк)

Старе коло краще за нові два. (коло-друг)

Ставок годує та одягає. (Ставок-праця)

Більше справ, менше снів. (снів-слів)

Не за своє тіло не берись. (тіло-справа)

У грака лікуйся, а у розумного учись.(грака-лікаря)

Без труса не витягнеш і рибку зі ставка. (без труса-без праці)

4конкурс. «Згадай у виділеному горизонтальному ряду ви прочитаєте ще одне прислів'я по малюнках» про працю.

Вовк (Вовків боятися-в ліс не ходити)

Заєць (За двома зайцями поженешся, жодного не спіймаєш.)

Кінь (Дареному коневі в зуби не дивляться)

Курка (Яйця курку не вчать)

Курчата (Курчат по осені рахують.)

Сани (Готуй сани влітку, а віз – взимку)

Колодязь (Не плюй у колодязь- знадобиться води напитися)

5 конкурс. «Підберіть прислів'я – синоніми.

Тиху людину треба остерігатися. (В Тихому болоті чорти водяться)

Без турбот і клопоту нічого не вдається. (Під лежачий камінь вода не тече.)

Обов'язок треба віддати. А шлях пройти. (Борг платежем червоний.)

Балаканею справи не зробиш. (Не поспішай мовою, поспішай справою.)

Через дурну голову ноги страждають. (Дурна голова ногам спокою не дає.)

Де вогонь, там і дим. (Нема диму без вогню.)

Без зусиль навіть меду не їдять. (

По горизонталі: Справа майстра боїться.

1. Рання пташка носок прочищає, а пізня – очі... .

2. Нудний день до вечора, коли робити.

3. Закінчив справу – гуляй... .

4. Не відкладай завтра те, що можеш зробити... .

5. Поспішиш – людей... .

6. Хочеш багато знати, треба мало... .

7. Умілі руки не знають.

8. Хто любить трудитися, тому без діла не... .

9. Хочеш їсти калачі – не сиди на... .

10. Сім разів приміряй – один раз... .

11. Без праці не виймеш і рибку зі ставка.)... .

Немає лиха без добра. (Не було б щастя, та нещастя допомогло.)

6 конкурс. «Знайди в тексті вірша прислів'я»

Ну, хто з вас не погодиться,

12. На чужу роботу дивлячись, ситий не ... .

13. Що легко мрія мертва; посієш, те й... .

Що14. У працьовитого в руках справа майстра боїться вогнем... .

Що життя дане нам для добра.

Що друг не той, хто медом маже,

Що довгий день до вечора,

Коли робити нічого;

Що сам себе лише той загубить,

Хтось інших зовсім не любить.

Де розтяпа та тетеря.

Там не прибыль15. Праця людини годує, а втрата.

І, звичайно, без труднощів

Не витягнеш і рибку зі ставка.

Пам'ятай! Той, хто хоче багато знати,

Той не повинен багато спати.

Погодьтеся: ліньки і шахрай до добра не доведуть... .

Скільки прислів'їв ви нарахували? Назвіть їх.

7конкурс капітанів. « 16. Справі час – втіху... .

17. Куй залізо, поки що... .

Відповіді. 1. Продирає. 2. Нічого. 3. Сміливо. 4. Сьогодні.

5. Насмішиш. 6. Спати. 7. Нудьги. 8. Сидить. 9. Печі. 10. Відріж. 11. Ставок. 12. Будеш. 13. Пожнеш. 14. Горить. 15. Псит. 16. Година. 17. Гаряче

5.Ребуси з прислів'ями. (для батьків)

Див. додаток.

6.Прислів'я з чисельними 1 та 7»

Капітани записують прислів'я на аркуші паперу. Виграє той, хто запише більше прислів'їв.

8конкурс. «Тварини жартують. Знайдіть помилку в прислів'ях прислів'я.

Голодний, Перший клин комом.

Сашу олією не зіпсуєш.

Ми самі з вухами.

Крутиться як ... (вовк) булка в колесі.

Упертий, як ... (осел)

Боягузливий, як … (заєць)

Хитер, як… (лисиця)

Нім, як… (риба)

Мокрий, як ... (курка)

Надідуть, як… (індик)

Здоров, як…(бик)

Брудний, як … (свиня)

10.Колючий, як …(їжак)

11.Бовтливий, як ... (сорока)

12.Верхливий, як (вже)

9. Рефлексія.

Хлопці, сподобався вам наш захід?

Що нового для себе ви впізнали?

Яку не роби з борошна слова.

Голоду не бійся, до пояса мийся.

7.Поле чудес. (Частина букв вже відкрита, спробуйте вгадати прислів'я ви почули вперше?)

10-о-ч-л д-л-г-л-й-м-л-! (Кінчив справу – гуляй сміливо!)

Ось і добіг кінця наш урок-презентація.

5.Підведення підсумків гри. Нагородження переможців гри.

Що дало вам вивчення прислів'їв, чим сподобалася ця робота?

Муніципальний автономний загальноосвітній заклад

"Давидівська гімназія"

Оріхово-Зуївського муніципального району

Московської області

Конспект позаурочного заняттяв 4 А класі на тему: "Російські народні прислів'я та приказки"

Виконала:

вчитель початкових класів

Гуріна Зоя Олексіївна

2017 р.

Ціль: сформувати ціннісне ставлення дітей до таких жанрів усної народної творчості як прислів'я та приказки.
Завдання:
Освітні:Поповнювати активний словниковий запас учнів прислів'ями та приказками; уточнювати значення деяких із них, працювати у групах, обмінюватися інформацією, підтримувати розмову, вміти висловлювати свою точку зору та обґрунтовувати її; аналізувати та оцінювати власні творчі та ділові можливості.
Розвиваючі:розвивати творчі здібності учнів, почуття відповідальності за доручену справу;
Виховні:виховувати інтерес до російської; почуття гордості за свою мову.
Заплановані результати:
Предметні: відносять прислів'я та приказки до усної народної творчості; вміють відрізняти прислів'я від приказок, запам'ятовують прислів'я та приказки.

Особистісні:

1.Формування емоційного ставлення до школи та навчальної діяльності.

2.Формування загального ставлення до моральних норм поведінки.

3. Оцінювання вчинків людей, життєвих ситуаційз точки зору загальноприйнятих нормта цінностей.

4. Формування ціннісного ставлення до культурної спадщини рідної держави.
Метапредметні УУД:

Регулятивні:

1.Складання плану виконання завдань на занятті під керівництвом вчителя.

2. Формування вміння оцінювати навчальні дії відповідно до поставленого завдання.

3.Реалізація плану виконання завдань на занятті під керівництвом вчителя.

4. Знаходження відмінності правильно виконаного завдання від неправильного.

5.Використання у своїй діяльності найпростіших смислових моделей.

Пізнавальні:

1. Знахідні відмінності нового від відомого з допомогою вчителя.

2.Формування вміння з урахуванням аналізу отриманої інформації робити висновки.

3. Переробка отриманої інформації: вміння робити висновки в результаті спільної роботи всього класу.

Комунікативні:

1.Формування вміння слухати та розуміти інших.

2. Формування вміння будувати мовленнєвий вислів відповідно до поставлених завдань.

3. формування вміння взаємодіяти із членами групи, вміння домовлятися, знаходити загальне рішення.

Форми роботи: презентація, міні-дискусія, творча робота, тетралізація, художня творчість.

Хід заняття.

Діяльність вчителя

Діяльність учнів

Примітка

1. Організаційний момент.

Настрій який?

Усі такої думки?

Може, ви втомилися?

Усі за парти дружно сіли,

Один на одного подивилися,

Швидше посміхнулися,

Вітаємо гостей!

Я сподіваюсь, що....

Сьогодні ми займатимемося групами, розділіться на 2 команди.

О!

Все без винятку!

Ми з собою таких не брали!

Ми працюватимемо дружно, Зі справою впораємося в дорозі!

Щоб гості дорогі

Захотіли знову прийти!

Діти розсаджуються за 2 столи.

2. Актуалізація знань.

- Я роздам кожній групі картки з літерами, вам потрібно скласти слова.

Яка тема нашого заняття?

Ми багато працювали з вами з прислів'ями та приказками окремо. Чому сьогодні ми розглядаємо ці поняття разом? Які у нас будуть завдання?

Згадаймо, що таке прислів'я?

Наведіть приклади.

Що таке приказка?

Наведіть приклади.

Як їх відрізнити?

Складають слова: прислів'я та приказки. Прикріплюють на дошку.

Прислів'я та приказки.

Повторити та закріпити знання про приказки та прислів'я.

Навчитися розрізняти ці поняття.

Прислів'я - це короткий вислів, у якому відбивається народна мудрість, життєвий досвід.

Відповіді дітей.

Приказка – це коротке стійкий вираз, Що не становить закінченого висловлювання.

Відповіді дітей.

Прислів'я - це закінчена думка, виражена в реченні, а приказка - це вираз, який може бути частиною речення.

Слайд 1

Слайд 2

Слайд 3

Слайд 4

3. Мотивація.

Навіщо нам потрібно вивчати прислів'я та приказки?

Звідки вони з'явилися?

Тоді як пояснити, що в мене ціла виставка книг із прислів'ями? Звідки взялися книжки? Адже прислів'я ніхто не писав, вони вигадувалися народом і в них немає автора?

Відповіді дітей.

Їх складав народ, є частиною усної народної творчості.

Відповіді дітей.

4. Занурення у тему позаурочного заняття.

Знайшлися такі люди на Русі, котрі зрозуміли всю цінність усної народної творчості. Це і загадки, і пісні, і прислів'я, і ​​приказки, і багато іншого. Вони почали все це записувати. Збирачем російських прислів'їв і приказок був Володимир Даль. Це була важка багаторічна робота і ми користуємося цими книгами досі.

У народі кажуть, що маленька крапелька знань – це до мудрості маленька сходинка. Давайте піднімемося у своїх знаннях на одну сходинку вище. І після цього заняття ви станете трохи кращим, добрішим і мудрішим.

Перегляд презентації.

Слайд 5

Слайд 6

5. Розкриття основного змісту позаурочного заняття.

- Перше завданнякомандам. На аркуші записані прислів'я та приказки. Використовуючи отримані вами знання, 1 група підкреслить лише прислів'я, а друга група підкреслить лише приказки.

- Друге завдання.Кожній команді я даю своє прислів'я. Завдання групи – її інсценувати, а завдання протилежної команди – відгадати, що це за прислів'я.

- Третє завдання.Кожній команді я знову даю прислів'я. Завдання кожної команди – проілюструвати її, завдання протилежних команд – відгадати зашифроване прислів'я.

- Четверте завдання.Кожній команді я дам картки з "зіпсованими" прислів'ями та приказками. Ваше завдання виправити помилки. Потім команди по черзі зачитують початковий варіант протилежній групі та перевіряють їхню відповідь.

Виконання завдання.

Виконання завдання.

Виконання завдання. Перевірка.

Додаток 1.

Слайд 7

Додаток 2.

Додаток 3.

Додаток 4.

Слайд 8-11 (завдання, якщо залишиться час)

6. Закріплення основного змісту позаурочного заняття.

Зараз я пропоную вам написати синквейн на нашу тему.

Згадайте, що таке синквейн?

Повторимо правила складання синквейну.

Перша група складає синквейн до слова "приказка", а друга - до слова "прислів'я".

Синквейн - це творча робота, яка має лагідну форму вірша, що складається із п'яти нерифмованих рядків.

1 рядок - один іменник, що виражає головну темусинквейну.

2 рядок - два прикметники, що виражають головну думку.

3 рядок – три дієслова, що описують дії в рамках теми.

4 рядок – фраза, що несе певний зміст.

5 рядок - висновок у формі іменника (асоціація з першим словом)

Складають синквейни.

Слайд 12

Слайд 13

Зразкові відповіді (Додаток 5)

7. Підсумки позаурочного заняття. Рефлексія.

Що нового ви дізналися сьогодні на занятті?

Наступного разу вам самим належить побувати в ролі збирачів усної народної творчості та спробувати створити свою книгу-збірку вивчених вами малих жанрів.

Я сподіваюся, що кожен із вас піднявся на свою сходинку до мудрості. А на яку ви вирішите самостійно. Намалюйте смайлик, який відбиває ваш настрій на нашому занятті і прикріпіть його на драбинку. Якщо все було зрозуміло і все сподобалося – прикріпіть себе вище, якщо ні – нижче.

Ми дізналися, що були люди – збирачі усної народної творчості, які складали книжки. Наприклад, Володимир Даль.

Слайд 14

Додаток 1.

1 група. Підкресліть лише прислів'я.

Одного поля ягоди.

Мова без кісток.

Життя дане на добрі справи.

Один, як перст.

Сльозами горю не допоможеш.

Як сніг на голову.

Друг пізнається в біді.

Голодний як вовк.

2 група. Наголосіть лише на приказках.

Бережи сукню знову, а честь змолоду.

Одного поля ягоди.

Мова без кісток.

Життя дане на добрі справи.

Не кажи "гоп", поки не перестрибнеш.

Один, як перст.

Сльозами горю не допоможеш.

Як сніг на голову.

Друг пізнається в біді.

Голодний як вовк.

Додаток 2.

1. Праця людини годує, а ліньки псує.

2 . Тихіше їдеш далі будеш.

Додаток 3.

1. Любиш кататися, люби та саночки возити.

2. Ділу час потісі годину.

Додаток 4.

1.

Апетит відбувається під час їжі.

Місто не тітка.

Машу олією не зіпсуєш.

Своя ноша не тоне.

Солов'я вежами не годують.

2. Прочитай прислів'я та приказки, виправте помилки.

Готуй сіни влітку, а віз взимку.

Не в свої лазні не сідай.

Чим би дитя не тішилося, аби не плавало.

На безриб'ї та бак – риба.

Полк в овечій шкурі.

Додаток 5.

1 група.

Приказка.

Влучна, жартівлива.

Висловлює, позначає, передає.

Приказка - короткий вислів, що не становить закінченого висловлювання.

Судження.

2 група.

Прислів'я.

Мудра, влучна.

Вчить, наставляє, береже.

Прислів'я - лаконічний вислів, у якому відбивається народна мудрість, життєвий досвід.

Мудрість (помічниця)

Аналіз заняття з позаурочної діяльності "Російські прислів'я та приказки" у 4А класі

Кількість учнів:

За списком -

Фактично -

Напрямок позаурочної діяльності: загальноінтелектуальний.

Назва програми, в рамках якої проводиться заняття: Робоча програмакурсу позаурочної діяльності "Цікава російська мова"

Місце заняття в рамках розділу програми: третє заняття у розділі "Прислів'я та приказки", на яке відводиться 4 години.

Заняття аудиторне. Розміщення меблів не стандартне, а придатне для зручної роботи дітей у групах.

На перших заняттях розділу було проведено об'ємну роботу окремо над прислів'ями і приказками, тобто учням було дано соціально значимі знання на цю тему.

На цьому занятті ми повторили знання, отримані дітьми раніше, і перейшли до другого рівня результативності – виховання базових цінностей. У даному випадкуцінність – це усна народна творчість, донесена до нас упорядниками книг-збірників малих жанрів, такими, наприклад, як Володимир Даль.

Розкриваючи основний зміст позаурочного заняття були використані різні видидіяльності для більш зацікавленої, активної роботи дітей: міні-дискусія, театралізація, художня творчість, дослідницька робота, творча робота.

Реалізуючи ці види роботи, я досягла головної метизаняття - сформувала в дітей віком ціннісне ставлення до прислів'ям і приказкам.

p align="justify"> Для формування наступного рівня результативності - формування соціального досвіду - планується провести заняття у формі творчої майстерні, де дітям буде запропоновано завдання самим побувати в ролі збирачів російських прислів'їв і приказок і створити свою книгу-збірку.

Позакласне заняття з літературного читання

«Свято прислів'їв та приказок»

Ціль:

розвивати пізнавальну активність дітей; узагальнити знання, отримані під час уроків читання; виховувати інтерес до усної народної творчості через читання прислів'їв та приказок.

Підготовча робота: учасники свята навчали прислів'я вдома.

I .Вступ «Це цікаво»

Вчитель:

Здрастуйте, хлопці! Сьогодні у нас дивовижне свято – «Свято прислів'їв та приказок»

У природі змінюється під впливом всемогутнього часу. Неминучим залишаються думка та пам'ять людська. Завдяки пам'яті думки переходять від покоління до іншого. Так передаються казки, пісні, загадки, легенди, прислів'я та приказки.

Ще в незапам'ятні часи у жителів Стародавньої Греції понад усе

цінувалися у розмові стислість і ясність, тобто. лаконізм. Саме слово лаконізм походить від назви області Стародавньої Греції – Лаконії, мешканці якої,

спартанці, відрізнялися суворими звичаями, а також стислою і точністю мови.

Збереглося переказ про те, як одна спартанка, проводжаючи сина в бій, сказала йому: "Зі щитом або на щиті". Це означало: повертайся з перемогою чи не повертайся живим. Втратити щит у бою вважалося ганьбою, а тіло загиблого воїна приносили на щиті.

II . Про прислів'я

Вчитель

Своєю стислою, дивовижним лаконізмом, виразністю, влучністю вражають російські народні прислів'я та приказки.

Що ж таке прислів'я?

Говорять учні по одному ( скрізь, де символи)

    Це короткий мудрий вислів, що має повчальний зміст.

    Прислів'я, мабуть, наймудріший фольклорний жанр.

    Пень не околиця, дурне не прислів'я.

    Мудрість ця укладена в короткій лаконічній формі.

    Ця притча коротша за нос пташиного.

Народні прислів'я – це нічим іншим, як стислі невеликі поетичні твори – байка, казка, комедія. Насправді – чим не байка:

    Пожалів вовк кобилу: залишив хвіст та гриву.

    Звав вовк вівцю в куми – не пішла.

А хіба прислів'я не схожі на казку?

    Жив-був молодець: удома не бачив веселощів, пішов на чужину – заплакав.

Прислів'я цікаве, його цікавить усе, що з людиною, його діяльністю, з природою. Вона все знає і про все має власну думку.

    Думав, думав – жити не можна, подумав – можна.

    Не маєш щастя вранці, не знайдеш і ввечері.

    З твоїм розумом тільки в гороху сидіти.

Іноді прислів'я перетворюється на маленьке інсценування

Виходять два учні - Забирають книгу один у одного. Третій підходить, питає:

Хто з вас є грамотним?

Ніхто, обидва безграмотні.

    До цієї сценки підійде прислів'я «Двоє плешивих за гребінь б'ються».

Одна людина багато про себе розповідала і вийшло прислів'я

    Хто б дятла не знав, якби носом не стукав.

Їдко висміюють прислів'я та приказки лінощів і лінивих людей.

Інсценування прислів'їв

(виходять два «старі» в російських національних костюмах, сідають на лаву і ведуть бесіду)

    Човен хоче прожити свій вік за чужий рахунок.

    Ледачий одну роботу двічі робить.

    Лінивий завжди так: хліба давай по пуду, а працювати не буду.

    Дівчина гарна, та прясти лінива. Голова завита, та ділом не зайнята.

    У Федірки одні відмовки.

    Один оре, а семеро руками махають.

    Стрічка сидячи спить, лежачи працює.

    У лінивої пряхи і для себе немає сорочки.

    Якщо кінь лінива, йому важка і грива.

    Нехай працюють дурень та ведмідь, а я буду у вікно дивитись.

Як на крилах перелітають прислів'я з віку у століття, від одного покоління до іншого. У прислів'ях російський народ передає дітям і онукам свої заповітні правила життя, вчить їх розуму. Прислів'я живуть і сьогодні у розмові, у книгах. Вони прикрашають наше життя, роблять його живим і дотепним.

III . Конкурс красномовства

Послухайте, як змагаються команди у красномовстві за допомогою прислів'їв.

Одна команда говорить своє прислів'я – інша команда відповідає прислів'ям.

Хто назве прислів'я останнього, той і переміг. Чи готові? Почали!

Бийся і на перемогу сподівайся.

Не списом перемагають, а розумом.

Побоювання – половина порятунку.

Бережися бід, поки їх немає.

Обережність – мати безпеки.

Більше вір своїм очам, ніж чужим речам.

Руби дерево міцне, гнилий само впаде.

Це лише квіточки, ягідки попереду.

Хвастати – не косити, спина не болить.

Очі бояться – руки роблять.

Вище голови не стрибнеш.

IV . Конкурс «Розкажи прислів'я жестами»

Ну, а тепер спробуйте розповісти прислів'я без слів – одними жестами. Кожна команда отримує прислів'я, вам дається на підготовку 3 хв. У цьому конкурсі потрібна кмітливість, кмітливість, артистизм. Усі хочуть побачити, на що ви здатні. Підтримаємо учасників оплесками.

Отже, чи готові? Одна команда показує прислів'я, інша відгадує та називає прислів'я.

Сім разів приміряй, один раз відріж.

За двома зайцями поженешся – жодного не спіймаєш.

Дуже добре впоралися із завданням учасники …. команди. Молодці!

V . Гра-кричалка «Прислів'я, ми тебе знаємо!»

Свято продовжується. Гру розпочинає команда, яка перемогла у попередньому конкурсі. Команда говорить частину прислів'я чи приказки, інша команда її продовжує. Глядачі допомагають своїй улюбленій команді!

Не поспішай мовою ….поспішай ділом.

Що посієш…То й пожнеш.

Сам пропадай, а…. товариша рятуй.

З ким поведешся, …. від того й наберешся.

Без праці….не виловиш і рибку зі ставка.

Зробив справу… гуляй сміливо.

В гостях добре,……а вдома краще.

Взявся за гуж ……..не кажи, що не дюж.

З ким поведешся…… від того й наберешся.

Готуй сани влітку,…..а віз взимку.

Як відгукнеться,….. так і відгукнеться.

За двома зайцями поженешся,…… жодного не зловиш.

Скільки вовка не годуй, …… а він все одно в ліс дивиться.

VI . Запитання для глядачів

Тепер дайте відповідь на мої запитання.

    Якої дружби сокирою не вирубаєш? (міцну)

    Яка книга - кращий друг? (Розумна)

    Який звір далеко біжить? (боягузливий)

    Яке слово, що весняний день? (лагідне)

    За яку спину не сховаєшся? (чужу)

VII . Назви прислів'я з предметів

Друзі мої! Я бачу, що прислів'я та приказки ви знаєте. А чи можете ви назвати прислів'я на предмет? Будьте уважні!

ЛОЖКА (Дорога ложка до обіду. Один із сошкою, семеро з ложкою)

КНИГА (З книгою жити – вік не тужити.)

ГОЛОЧКА (Куди голка, туди та нитка)

ШИЛО (Шила в мішку не приховаєш)

ЯБЛУКО (Яблуко від яблуні недалеко падає)

КАМІНЬ (Під лежачий камінь вода не тече)

ПЕРЕ (Що написано пером – не вирубаєш сокирою)

VIII . «Підбери прислів'я до тексту»

Тепер я читаю текст, ви називаєте прислів'я, яке до нього підходить. «Хлопчик, який уже начебто зробив шпаківню. Став прилаштовувати його до дерева. Але поки приробляв, кришка раптом відвалилася. Сам шпаківня завалився на бік. Птахи полетіли геть від такого будиночка. (Поспішиш людей насмішиш.)

IX .Конкурс «Заміни прислів'я»

У різних народів є багато прислів'їв, подібних за змістом. Іноді важко навіть визначити, в якій країні з'явилося те чи інше прислів'я. Пропоную вам до прислів'їв та приказок різних народів підібрати аналогічне за змістом російське прислів'я.

1 .Булочника на хлібі не проведеш. (Іспанське прислів'я).

Старого горобця на м'якіні не проведеш.

2 . Не шукай смажену ковбасу в собачій будці. (Німецьке прислів'я).

Шукайте вітру в полі.

3 . У кого балакучий рот, у того тіло в синцях. (Англійське прислів'я).

Язик мій ворог мій.

4. Той не заблукає, хто питає. (Фінське прислів'я).

Язик до Києва доведе.

5. Ошпарений півень від дощу тікає. (Французьке прислів'я).

Хто обпікся на молоці, дме на воду.

6 . Неквапливий слон раніше досягає мети, ніж жвавий жеребець.

(В'єтнамське прислів'я).

X . Згадайте прислів'я, у яких згадуються числа.

    Розум добре, а двакраще.

    У семи нянька дитини без ока.

    Старий друг краще за новихдвох.

    Сімраз відміряй – одинраз відріж.

    Семеро одного не чекають.

    Один за всіх і всі за одного.

    Обіцяного трироку чекають.

    Не май сторублів, а май стодрузів.

    За про одногобитого двохнебитих дають.

    Двом смертям не бувати, аоднієїне обминути

XI .Підбиття підсумків

Прислів'я та приказки – це мудра порада, тонка думка, добре побажання. Вчасно сказані вони запам'ятовуються нам на все життя. Ми не знаємо, як виникло те чи інше прислів'я, але знаємо, що виникли вони давно, гостре слово міцно увійшло до нашої мови. І сьогодні існують прислів'я та приказки на всі випадки життя. Вони допомагають нам стати кращими, вчать нас цінувати час, працю, мир, дружбу, любов. Вони влучно оцінюють вчинки людини.

Говорять діти :

    Народжує звіра звір, народжує птах птах. Від доброго добровід злого зло народиться.

    Коли нам ясно: людина – негідник. Чи не все одно, хто в нього батько.

    Хоч і відчинені двері до будинку, але постривай. Спочатку постукай і лише потім входь.

    Занадто хитромудра лисиця потрапить у пастку – домудриться.

    Не роби зло, бо на зло нарвешся. Не рій іншому яму – сам потрапиш.

Прекрасні прислів'я та приказки! Наш обов'язок – берегти це мудре чисте джерело. Читайте жанри усної творчості! Поважайте мудрість батьків!

Тема заняття : "Прислів'я та приказки".

Мета заняття : виховувати інтерес до усної народної творчості через читання прислів'їв та приказок

Завдання:

Освітні:

    поповнювати активний словниковий запас учнів прислів'ями та приказками; уточнювати значення деяких із них;

    вчити дітей працювати в групах, обмінюватися інформацією, підтримувати розмову, вміти висловлювати свою точку зору та обґрунтовувати її;

    аналізувати та оцінювати власні творчі та ділові можливості.

Корекційно-розвиваючі:

    Коригувати та розвивати ВПФ (пам'ять, увага, мислення, уява, слухове та зорове сприйняття);

    Розвивати зв'язне усне мовлення.

Виховні:

    Виховувати інтерес до фольклору, до народної творчості;

    Формування та розвиток естетичних якостей.

Здоров'язберігаючі:

    Планувати обсяг матеріалу з урахуванням психо-фізичних особливостей дітей;

    Стежити за правильне посадкою та поставою дітей;

    Сприяти створенню сприятливого психологічного клімату.

Устаткування : роздатковий матеріал, наочний матеріал: зображення

Етапи та види роботи на етапі

Діяльність вихователя

Діяльність вихованців

Які завдання вирішувалися під час виконання завдань

    Організація початку уроку

Добридень.

    Стежити за правильною посадкою та поставою учнів.

    Актуалізація опорних знань

Словникова робота: прислів'я, приказки.

Діти, давайте згадаємо прислів'я, які ви вживаєте у своїй промові. Які прислів'я та приказки ви чуєте від оточуючих вас людей

(У школі, вдома)? Як ви думаєте навіщо ми використовуємо їх у мові?

Робота зі словником.

Слухають вихователя.

Відповідають на запитання.

    Повідомлення теми заняття

Я думаю, що ви вже здогадалися, про що ми говоритимемо. Тема нашого заняття: «Прислів'я та приказки».

Слухають вихователя.

    Введення у тему заняття

Найбільше багатство народу – це мова! Влучна і образна російська мова багата на прислів'я та приказки. Прислів'я – це золоті розсипи нашою мовою.

Їхні десятки тисяч! Як на крилах, перелітають вони з віку в століття, від одного покоління до іншого, і не видно ту безмежну далечінь, куди спрямовує свій політ ця крилата мудрість…

повчальні вислови. Вони складалися до того, як з'явилася грамотність. У прислів'ях народ передавав дітям та онукам свої заповітні правила життя, вчив їх розуму – розуму. Старовинні прислів'я живуть і сьогодні – у розмові, книгах. Прислів'я прикрашають нашу мову, роблять її живою та дотепною. Використовуючи прислів'я та приказки у мові, ми робимо її образним, барвистим, виразним.

Слухають вихователя.

Робота зі словником.

    Коригувати та розвивати слухове сприйняття.

    Коригувати та розвивати зорове сприйняття.

    Коригувати та розвивати пам'ять.

    Коригувати та розвивати інтерес до усної народної творчості.

    Вивчення нового матеріалу

Ознайомлення з правилами гри.

Проведення гри (див. додаток 1)

Слухають вихователя.

Виконання завдань відповідно до інструкції.

    Коригувати та розвивати увагу.

    Коригувати та розвивати пам'ять.

    Коригувати та розвивати мислення.

    Коригувати та розвивати відповідальності за доручену справу.

    Коригувати та розвивати вміння працювати у групах.

    Поповнити активний словниковий запас учнів прислів'ями та приказками

    Закріплення нового матеріалу

Сьогодні на уроці багато чого дізналися про прислів'я.

Що таке прислів'я? Про що вони бувають? Які прислів'я запам'ятали? Для чого ми використовуємо їх у мові?

Слухають вихователя.

Відповідають на запитання.

Коригувати та розвивати мислення та пам'ять.

Коригувати та розвивати зв'язне усне мовлення.

    Підбиття підсумків

Закінчити наш урок я хочу таким прислів'ям «Кінчив справу, гуляй сміливо».

Слухають вихователя.

Коригувати та розвивати слухове та емоційне сприйняття.

Додаток 1

Тема заняття: «Прислів'я та приказки».

Найбільше багатство народу – це мова!

Влучна і образна російська мова багата на прислів'я та приказки. Їхні десятки тисяч! Прислів'я – це золоті розсипи в нашій мові.

Прислів'я та приказки – це короткі, прості, але влучні та

повчальні вислови. Вони складалися до того, як з'явилася грамотність. У прислів'ях народ передавав дітям та онукам свої заповітні правила життя, вчив їх розуму – розуму. Старовинні прислів'я живуть і сьогодні – у розмові, книгах.

Прислів'я прикрашають наше життя, роблять його живим і дотепним. Використовуючи прислів'я та приказки у мові, ми робимо її образним, барвистим, виразним.

Всі ви знаєте багато прислів'їв та приказок, тому я приготувала для вас гру, в якій ви згадаєте вже знайомі вам крилаті вислови, а також познайомитеся з новими.

Правила гри:

Для участі у грі формуються дві команди

Команда, яка виграла конкурсі, ставить свій знак на ігровому полі, перекреслюючи клітинку з назвою конкурсу;

Команда, яка програла у конкурсі, має право вибору нової клітки на ігровому полі;

Переможцем гри вважається команда, якій вдасться за час гри вибудувати в один ряд (по горизонталі, вертикалі чи діагоналі) три свої знаки. Це основна суть справжньої гри в «хрестики-нуліки»;

Якщо командам не вдасться під час гри вибудувати в один ряд три свої знаки, то розігруються усі дев'ять конкурсів, заповнюються усі клітини ігрового поля «0» та «х». Перемагає та команда, яка має знаків на ігровому полі більше.

    Гра-кричалка «Прислів'я, ми тебе знаємо!»

Що посієш те й пожнеш.
Сам пропадай, а …. товариша рятуй.

З ким поведешся, …. від того й наберешся.

Без праці .... не виловиш і рибку зі ставка.

Зробив справу гуляй сміливо.

В гостях добре а вдома краще.

Готуй сани влітку, …..а віз взимку.

Як гукнеться, так і відгукнеться.
Краще один раз побачити, ніж сто разів почути

За двома зайцями поженешся, …… жодного не зловиш.При сонці - тепло ... ... ... При матері - добро.
Чим далі в ліс, ... тим більше дров.

    «Назви прислів'я з предмета».

Яблуко Час

Ложка Сміх

Риба 100 рублів

Перо Хліб

    Згадайте прислів'я, у яких згадуються числа.

Семеро одного не чекають

Одна голова добре а дві краще

Один в полі не воїн

Перший млинець грудкою

За двома зайцями поженешся, жодного не зловиш

Сім разів відміряй, один раз відріж Розум добре, а два краще.
Старий друг краще нових двох.
Один за всіх та всі за одного.
Обіцяного три роки чекають.
Не май сто карбованців, а май сто друзів.

    Знайди зайве прислів'я.

Без праці не витягнеш і рибку зі ставка.

Без гарної праці немає плоду.

На чужині і калач не на радість, а на батьківщині і чорний хліб на солодощі.

Терпіння і працю все перетруть.

І швець, і жнець, і на дуді гравець.

Вперто працюватиме — хліб у засіках водитиметься.

Не вмів шити золотом, то бий молотом.

Сьогоднішньої роботи назавтра не відкладай!

Хто не працює той не їсть.

Кожному мила своя сторона.

Дурний той птах, якому своє гніздо не мило.

Не боги горщики обпікають.

За морем тепліше, а в нас світліше.

Дав бог здоров'я, та грошей нема.

Жити – Батьківщині служити.

Людину ліньки не годує, а здоров'я тільки псує.

Доброї людини та чужа хвороба до серця.

Справа майстра боїться

Не бійся роботи, нехай вона тебе боїться

Не поспішай мовою – поспішай справою

Язик до Києва доведе

    Дізнайся за текстом.

Читання першого тексту

Саня та Альоша пішли до лісу збирати сушняк. Саня ходить лісом, під кожну березку заглядає, у ліщині шукає сухі гілочки. А Альоша ходить лісом та пісеньки співає. Вийшли Саня та Альоша на узлісся. У Сані великий оберемок сушняку, а в Альоші – порожні руки.

Читання другого тексту

За столом сидить учень та виконує домашнє завдання. До нього підходить дівчинка зі скакалкою та кличе пограти. Учень відмовляється. Дівчинка йде. Потім до нього підходить хлопчик із м'ячем і теж кличе пограти. Учень знову відмовляється. Закінчивши роботу, хлопчик закриває зошит і йде грати.

    «Розпалі прислів'я». (Додаток 2)

У, дарованому, зуби, не, коневі, дивляться.

Потіху, ділу, годину, час.

Біді, пізнаються, друзі.

Май, сто, не, рублів, сто, а, друзів, май.

Ось, приходить, час, апетит, їжі.

Щасливий, а, ні, родись, красивий, родись.

    Знайди кінець!

Весна червона квітами, а два краще.

Сім разів відміряй осінь снопами.

Червоний птах пером, а людина – розумом.

Розум добре, а при матері добре

При сонечку тепло, а один відріж

    "Тварини".

У прислів'ях та приказках часто згадуються тварини. Командам потрібно здогадатися, про які тварини йдеться у словосполученнях.

голодний, як …………(вовк)

боягузливий, як (заєць)

спритний, як…….(вже)

ньому, як …………….(риба)

впертий, як……….. (осел)

балакучий, як………(сорока)

хитрий, як……….. (лисиця)

здоровий, як………..(бик)

надійдуть, як…………… (індик)

брудний, як………(свиня)

мокрий, як……….. (курка)

бігати, як (білка в колесі)

колючий, як……..(їжак)

працювати, як (конь)

Цілі: Ознайомлення з прислів'ями та приказками як із жанром усної народної творчості. Розвивати інтерес до російської народної творчості. Продовжити формування моральних цінностей у дітей, розвивати літературний смак та логічне мислення.

Завантажити:


Попередній перегляд:

КВК

" Прислів'я та приказки"

Захід склав та провела:

Вчитель початкових класів МОУ ЗОШ №20 Миронова Галина Михайлівна

С. Товаркове, Богородицький район,Тульська область


Підписи до слайдів:

Прислів'я та приказки Миронова Галина Михайлівна, вчитель початкових класів МОУ ЗОШ №20 2011 – 2012 навчальний рік

Прислів'я – це короткий вислів, повчання у вигляді алегорії або у вигляді життєвого вироку. Прислів'я є сіль мови народного мовлення. Вона не вигадується, а народжується сама. Це ходячий розум народу. Прислів'я може переходити в приказку або простий мовний зворот. назад

«За битого двох небитих дають» Означає, що одна бувала людина стоїть двох недосвідчених. Або одна людина краще бере одного розумного, ніж двох дурнів. тому Російське прислів'я

тому Якщо боятися майбутніх труднощів, небезпек, то нема чого й братися за справу. «Вовків боятися-в ліс не ходити» Російське прислів'я

Якщо робиш все без квапливості, швидше досягнеш бажаних результатів. Говориться жартівливо в виправдання повільності, що здається, або як порада працювати без поспіху, якщо хочеш добре зробити справу. «Тихіше їдеш-далі будеш» назад Російське прислів'я

«Сім разів відміряй-один відріж» Перед тим як зробити щось серйозне, ретельно все обдумай, все передбач. Говориться як порада обдумати все можливі варіантидій перед початком якоїсь справи. тому Російське прислів'я

«Хліб - всьому голова» назад Російське прислів'я День у день змінюються страви на нашому столі, і тільки Хліб залишається незмінним. Скільки б різних страв стояло на столі, без Хліба він порожній. Це їжа, яку нічим не можна замінити.

«Без праці не витягнеш і рибку з ставка» Будь-яка справа вимагає зусиль; без зусиль, старання жодної справи не зробиш. Говориться, коли для отримання якого-небудь результату потрібна велика робота, наполеглива праця. тому Російське прислів'я

тому Говориться, щоб підкреслити переваги чогось маленького за розміром, що здається незначним, але важливого по суті, або когось молодого, але перспективного. «Мал золотник, та дорогий» Російське прислів'я

ВИХІД РЕСУРСИ ІНТЕРНЕТУ http://a-lapygin.livejournal.com/504966.html http://www.inletosun.info/index.htm http://ua.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0% BE%D1%81%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%86%D1%8B


Подібні публікації