Будівельний портал - Будинок. Водонагрівачі. Димарі. Монтаж опалення. Обігрівачі. Устаткування

Організм як цілісна біологічна система, що саморегулюється. Організм як єдина біологічна система, що саморозвивається і саморегулюється, рослина в грунті

Тема: Організм - цілісна система, що саморегулюється. Мета уроку:

Завдання: на основі актуалізації знань з раніше вивчених розділів біології систематизувати знання про різноманіття організмів та роль у природі; розвивати вміння узагальнювати та систематизувати інформацію; прищеплювати екологічну грамотність; переконаність у необхідності володіння біологічними знаннями задля збереження цілісності природних систем.

Перегляд вмісту документа
«Презентація до уроку біології "Організм - цілісна система, що саморегулюється""

Конспект уроку з біології 9 клас Вчитель – Майко О.О.

Дата: 13.09.2017р. Тема: Мета уроку:формування понять про організм як біологічну систему

Завдання:на основі актуалізації знань із раніше вивчених розділів біології систематизувати знання про різноманіття організмів та з ролі в природі; розвивати вміння узагальнювати та систематизувати інформацію; прищеплювати екологічну грамотність; переконаність у необхідності володіння біологічними знаннями задля збереження цілісності природних систем.

Обладнання:ІКТ Поняття:принцип саморегуляції; гомеостаз.

Структура уроку: 1. Організація 2. Цільова установка 3. Актуалізація опорних знань 4. Вивчення нової теми 5. Підсумкове закріплення 6. Домашнє завдання 7. Коментування оцінок


13.09.2017р.

Тема:Організм – цілісна саморегулююча система.

Мета уроку:формування понять про організм як біологічну систему





В основі будови організмів лежить клітина- Елементарна жива система.

У високоорганізованих рослин та тварин будова клітин, що входять до складу тканин, відповідає виконанню певних функцій. Клітини діють злагоджено і не можуть існувати поза організмом.

У нижчих багатоклітинних організмів клітини менш спеціалізовані.


Біологічний сенс будь-якого організму залишити потомство.

При статевому розмноженні проявляються властивості організму – спадковість та мінливість. Усі багатоклітинні організми проходять шлях індивідуального розвитку.


З довкілля в організм надходять необхідні життя речовини і енергія. Тому йому важливо отримувати інформацію про довкілля, щоб реагувати зміну умов.

Інформація надходить у організм у вигляді сигналів (запах, дотик, світло, звук, зміна температури). Сигнали сприймаються рецепторами. Рецептори перетворять їх у нервові імпульси, які за чутливими нейронами досягають ЦНС. Там відбувається їх обробка і формується реакція у відповідь. За руховими нейронами імпульси від ЦНС прямують до виконавчого органу, діяльність якого змінюється (скорочуються м'язи, виробляються гормони).




Поведінка організму спрямоване отримання бажаного результату – задоволення потреб. Біологічні потреби(харчова, захисно-оборонна, рухова, статева) у тварин та людини забезпечуються за рахунок безумовних рефлексів .

Людина також має не лише біологічні, а й соціальні потреби, що формуються під впливом соціального середовища у процесі навчання та виховання. В їх основі лежать набуті форми поведінки – різноманітні умовні рефлекси .



Домашнє завдання:П. 3 – вивчати, відп. на?

Поурочне планування. Біологія – 9 клас

Тема: «Організму – цілісна система, що саморегулюється»

Урок №3

Тема урока «Організм – цілісна система, що саморегулюється»

Базовий підручник

Сухорукова Л.М. Біологія Живі системи та екосистеми. 9 клас, підручник для загальноосвіт. установ із додатком на електронному носії / Л.М.Сухорукова, В.С.Кучменко; Ріс. акад. наук, Ріс. акад. освіти, вид – у «Освіта». - 2 - е вид. - М.: Просвітництво, 2011

Мета уроку: формування понять про організм як біологічну систему

Завдання: на основі актуалізації знань із раніше вивчених розділів біології систематизувати знання про різноманіття організмів та з ролі в природі; розвивати вміння узагальнювати та систематизувати інформацію; прищеплювати екологічну грамотність; переконаність у необхідності володіння біологічними знаннями задля збереження цілісності природних систем.

Заплановані результати: учень має: називати основні групи органічного світу; характеризувати представників прокаріотів та еукаріотів (рослин, грибів, тварин), їх роль у природі; порівнювати автотрофний та гетеротрофний спосіб харчування.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу із поетапним закріпленням.

Форми роботи учнів: робота з підручником, електронним додатком до підручника.

Необхідне технічне обладнання комп'ютер, електронний підручник.

Хід уроку

  1. Організаційний етап - 2 - 3 хвилини.

Вчитель знайомить із планом роботи, перевіряє наявність підручника та електронного додатка до підручника у учня.

    Вивчення нового матеріалу.

    Взаємозв'язок клітин, тканин та органів в організмі.

Тема нашого уроку - «Організм – цілісна система, що саморегулюється». Для початку давай згадаємо:

    Яку будову має клітина тварини? Відкрий інтерактивну таблицю – стор. 14 «Будова тваринна клітина». Розкажи про функції органоїдів клітини.

    Згадай рівні організації живого організму, при відповіді використовуй рисунок 1.1 (Учень повинен побудувати ланцюжок: клітина – тканини – орган – система органів – організм)

    Однією з ознак живого організму є клітинна будова. А що таке клітка? Дай визначення.(Якщо виникли труднощі можна відкрити словник електронного підручника)

    Чи може одна клітина бути цілісним організмом? Наведи приклади одноклітинних організмів.

(При відповіді використовувати інтерактивну таблицю «Одноклітинні та багатоклітинні організми»)

    Дай визначення поняття - "тканини".

    Що утворюють тканини?

Відкрий презентацію «Тканини людини» та повтори особливості будови тканин.

Що таке система органів? Наведи приклади

1. Рівні організації життя Землі

(по Северцову)

Біоценоз

Людське суспільство

4


3

Населення

Вид


Багатоклітинний організм

Одноклітинний організм


2


Клітина

    1. клітинно-молекулярний

      організменний

      популяційно-видовий

      біоценотичний

      біосферний

1


Молекула


Молекула

Клітина

Тканина

Орган

Система органів


Організм


Орган – частина тіла, що має певну форму, будову, місце розташування та виконує одну або кілька функцій.

Система органів - Це органи, об'єднані анатомічно, що мають загальний план будівлі, загальне походження та виконують єдині функції.

    СООД (скелет, м'язи)

    Лімфатична система (лімфатичні вузли, лімфатичні судини)

    Кровоносна система (серце, кровоносні судини)

    Статева система (статеві органи, статеві залози)

    Нервова система (органи чуття, нерви, головний та спинний мозок)

    Ендокринна система (залізи внутрішньої секреції)

    Травна система (кишковик, травні залози)

    Дихальна система (легкі, повітроносні шляхи)

    Видільна система (нирки, сечовивідні шляхи0

    Покривна (шкіра, слизові оболонки.

Біологічний сенс життя планети Земля – відтворення собі підомних, тобто. розмноження.

Розмноження буває двох видів – статеве та безстатеве. Ми вже знаємо, що головна перевага статевого розмноження – генетична різноманітність нащадків, які мають більше шансів пристосуватися до змін навколишнього середовища.

    Який вплив довкілля надає чи може вплинути на організм?

    Зв'язок організму із зовнішнім середовищем

    За допомогою яких органів сприймаються сигнали із зовнішнього середовища?

Потік інформації здійснюється по каналах прямого та зворотного зв'язку: у виконавчих нейронах виникають нервові імпульси, що надходять до ЦНС і сигналізують про його стан. У відповідь на них до органів надходять імпульси, що підсилюють або послаблюють реакцію у відповідь. Наявність сигнальної форми інформації, її передача за принципом зворотний зв'язок – характерна риса організму як живої системи.

Відкрий слайд – шоу «Прямий та зворотний зв'язок».

Дай відповідь на питання:

    Хто в даному випадку є ланкою, що управляє, хто є виконавчою ланкою?

    Що відбувається в організмі при виникненні небезпеки?

Фізкультхвилинка. Настав час зробити невелику паузу, провести фізкультхвилинку для очей. Відкрий електронну фізкультхвилинку та виконай завдання.

    Організм - саморегулююча система.

Прочитай текст підручника «Організм - система, що саморегулюється».

    Що таке гомеостаз?

    Закріплення дослідженого матеріалу.

    У чому полягає принцип саморегуляції організму?

    Що визначає поведінка організму?

Перевір свої знання за допомогою тесту на сторінці 15

    Домашнє завдання

Вивчити матеріал §3, відповісти питання стор.15, використовуючи інтерактивну таблицю «Потреби – основа поведінки» скласти розповідь про життя однієї з тварин.

Як біологічна істота: Є природною істотою, яка наділена фізичною силою, мозком, органами почуттів, фізичними потребами тощо. Як соціальна істота: Є невід'ємною частиною суспільства, елементом певної соціальної групи, суб'єктом соціальних, політичних, економічних, моральних та інших відносин.

Основи фізичної культури Соціально-біологічні основи фізичної культури - це принципи взаємодії соціальних та біологічних закономірностей у процесі оволодіння людиною цінностями фізичної культури. Природно-наукові основи фізичної культури - комплекс медико-біологічних наук (анатомія, фізіологія, біологія, біохімія, гігієна та ін.).

Анатомія та фізіологія - найважливіші біологічні науки про будову та функції людського організму. Людина підкоряється біологічним закономірностям, властивим усім живим істотам.

Організм людини Організм - злагоджена єдина біологічна система, що саморегулюється і саморозвивається, функціональна діяльність якої обумовлена ​​взаємодією психічних, рухових і вегетативних реакцій на впливи навколишнього середовища, які можуть бути як корисними, так і згубними для здоров'я.

Відмінна особливість людини - свідоме та активне вплив на зовнішні природні та соціально-побутові умови, що визначають стан здоров'я людей, їхню працездатність, тривалість життя і народжуваність (репродуктивність).

Розвиток організму здійснюється в усі періоди його життя – з моменту зачаття і до відходу з життя. Цей розвиток називається індивідуальним або розвитком в онтогенезі. При цьому розрізняють два періоди: внутрішньоутробний (від моменту зачаття і до народження); позаутробний (після народження).

Кожна людина, що народилася, успадковує від батьків уроджені, генетично зумовлені риси та особливості, які багато в чому визначають індивідуальний розвиток у процесі його подальшого життя.

Опинившись після народження, образно кажучи, в умовах автономного режиму дитина швидко росте, збільшується маса, довжина і площа поверхні його тіла. Зростання людини триває приблизно 20 років. Причому в дівчат найбільше інтенсивність зростання спостерігається в період від 10 до 13, а у хлопчиків від 12 до 16 років. Збільшення маси тіла відбувається практично паралельно зі збільшенням його довжини та стабілізується до 20 – 25 років

Юнацький вік (16 - 21 рік) пов'язаний з періодами дозрівання, коли всі органи, їх системи та апарати досягають своєї морфофункціональної зрілості. Зрілий вік (22-60 років) характеризується незначними змінами будови тіла, а функціональні можливості цього досить тривалого періоду життя багато в чому визначаються особливостями способу життя, харчування, рухової активності. Літньому віку (61 - 74 роки) та старечому (75 років і більше) властиві фізіологічні процеси перебудови: зниження активних можливостей організму та його систем - імунної, нервової, кровоносної та ін.

В основі життєдіяльності організму лежить процес автоматичної підтримки життєво важливих факторів на необхідному рівні, будь-яке відхилення від якого веде до негайної мобілізації механізмів, що відновлюють цей рівень (гомеостаз). Гомеостаз - сукупність реакцій, що забезпечують підтримку чи відновлення щодо динамічної сталості внутрішнього середовища та деяких фізіологічних функцій організму людини (кровообігу, обміну речовин, терморегуляції та ін.).

Постійність фізико-хімічного складу внутрішнього середовища організму підтримується завдяки саморегуляції обміну речей, кровообігу, травлення, дихання та ін фізіологічних процесів.

Організм – складна біологічна система. Він складається із окремих органів. Розрізняють групи органів, що виконують спільно загальні функції. У своїй функціональній діяльності системи органів пов'язані між собою. ОПОРНО-РУХОВИЙ АПАРАТ. Складається з кісток, зв'язок, м'язів та м'язових сухожиль. Основні функції - опора та переміщення тіла та його частин у просторі.

СЕРЦЕВО-СУДИННА СИСТЕМА. Складається з великого та малого кіл кровообігу. Діяльність серця полягає в ритмічній зміні серцевих циклів. Частота пульсу відповідає частоті скорочень серця.

ДИХАЛЬНА СИСТЕМА. Складає носову порожнину, гортань, бронхи та легені. Основна функція – насичення організму киснем, щоб забезпечити функціональну діяльність всіх внутрішніх систем.

ТРАВНА СИСТЕМА. Складається з ротової порожнини, слинних залоз, глотки, стравоходу, шлунка, тонкого та товстого кишечника, печінки та підшлункової залози. Відбувається механізм та хімізм обробки їжі та вироблення енергії для роботи всього організму.

НЕРВОВА СИСТЕМА. Складається з центрального та периферичного відділів нервової системи. ЦНС регулює діяльність функціональних систем організму. Вегетативна СР регулює діяльність внутрішніх органів та перебуває під контролем ЦНС.

РЕЦЕПТОРИ та АНАЛІЗАТОРИ Сприяють організму швидко пристосовуватися до змін навколишнього середовища. ЗАЛІЗИ ВНУТРІШНЬОЇ СЕКРЕЦІЇ (ендокринні залози). До них відносять щитовидну, околощитовидную, зобну, надниркові залози, підшлункову, гіпофіз, статеві залози та ін. Всі вони беруть участь у виробленні гормонів, нейрогуморальної регуляції функцій організму.

У осіб, які не займаються спортом, починаючи з 30 -35 років, з кожним роком знижується: - Легенева вентиляція; -зменшується обсяг циркулюючої крові; -Збільшення стомлюваності при розумовій раб. , Супроводжується підвищенням психоемоційної напруженості труд-ої діяльності; -Збільшення числа захворювань як інфекційної, так і неінфекційноїприроди. Об'єктивним та високоінформативним показником витривалості є величина МПК (максимального споживання кисню) людини за 1 хв. Чим більше МПК, тим вища фізична працездатність людини, тим вищий рівень її здоров'я.

Постійні заняття фізичними вправами дозволяє затримати «старіння» рухових функцій приблизно 10 -20 років. Викликає як мінімум два позитивні ефекти: - зростання максимальних величин фізіологічних показників - підвищується ефективність (економічність) діяльності всього організму та систем при виконанні дозованої м'язової роботи.

Людський організм – це жива система, тому їм властиві рівні організації живої матерії: 1. Молекулярний. До біомолекул відносяться нуклеїнові кислоти, білки, полісахариди, ліпіди, АТФ (аденозинтрифосфорна кислота). З цього рівня розпочинаються різноманітні процеси життєдіяльності організму. Обмін речовин, перетворення енергії, передача спадкової інформації. 2. Клітинний. Клітина – це структурна та функціональна одиниця, а також одиниця розвитку всіх живих організмів. 3. Тканинний. Тканина – це група однотипних клітин, які виконують одну функцію. Розрізняють 4 види тканини: м'язова, сполучна, нервова, епітеліальна. 4. Органний. Орган – група тканин, які виконують одну функцію. 5. Системний. Система – група органів, об'єднаних в одну, що виконують одну функцію. 6. Організмовий. Елементарною одиницею цього рівня служить особина, яка у розвитку від моменту зародження до припинення існування (онтогенез). 7. Популяційно-видовий.

Існують два основні види трудової діяльності людини – фізична та розумова праця та їх проміжні поєднання. Фізичний працю – це вид діяльності, особливості якої визначаються з комплексом чинників. Відрізняють один вид діяльності від іншого, пов'язаного з наявністю будь-яких кліматичних, виробничих, фізичних, інформаційних тощо чинників.

Розумна праця – це діяльність людини з перетворення сформованої у її свідомості концептуальної моделі дійсності шляхом створення нових понять, суджень, висновків, а на їх основі – гіпотез та теорії. Результат розумової праці – наукові та духовні цінності

Не менш важливою стороною особистості є емоційно-вольова сфера, темперамент і характер. Можливість регулювати формування особистості досягається тренуванням, вправою та вихованням.

Біологічні ритми та працездатність Біологічні ритми – регулярне, періодичне повторення у часі характеру та інтенсивності життєвих процесів, окремих станів чи подій. Фізіологічні Екологічні

Ритми життя обумовлені фізіологічними процесами в організмі, природними та соціальними факторами: зміною пір року, доби, станом сонячної активності та космічного випромінювання, зміною сну та неспання, трудових процесів та відпочинку, рухової активності та пасивного відпочинку. Гіпокінезія та гіподинамія. Гіпокінезія (грец. hypo - зниження, зменшення, недостатність; kinesis - рух) - особливий стан організму, зумовлений недостатністю рухової активності.

У ряді випадків цей стан призводить до гіподинамії. Гіподинамія (грец. hypo - зниження; dynamic - сила) - сукупність негативних морфофункціональних змін в організмі внаслідок тривалої гіпокінезії. Це атрофічні зміни у м'язах, загальна фізична детренованість, детренованість серцево-судинної системи, зміна водно-сольового балансу, системи крові, демінералізація кісток.

Таким чином, організм людини, що систематично займається активною руховою діяльністю, в змозі здійснити більш значну за обсягом і інтенсивністю роботу, ніж організм людини, яка не займається нею.

Список використаної литературы 1. Анатомія людини. Підручник для інституцій фізичної культури. За ред. В. І. Козлова. - М. Фі. З, 1978 - 432 с. 2. Аніщенко В. С. Фізична культура. Методико-практичні заняття студентів: Навч. Допомога. - М.: Вид-во РУДН, 1999. - 178 с. 3. Бальсевич В. А., Запрожанов В. А. Фізична активність людини. - Київ: Здоров'я, 1987. - 214 с. 4. Євсєєв Ю. І. Фізична культура. Ростов-н/Дону: Фенікс, 2003. - 384 с. 5. Кокшаров А. А. Фізичне виховання студентів вузу з відхиленнями у стані здоров'я: навчально-методичний посібник / А. А. Кокшаров. - Барнаул: ТОВ «Абетка», 2007. - 120 с. 6. Кокшаров А. А. Організація здорового способу життя студентів вузу засобами фізичної культури: навчальний посібник / А. А. Кокшаров. - Барнаул: ТОВ «Абетка», 2007. - 90 с. 7. Куликов В. П. Кисельов В. І. Потреба рухової активності / В. П. Куликов, В. І. Кисельов. - Новосибірськ, 1998. - 150 с. 8. http://www. bestreferat. ru/referat-379738. html 9. http://www. cool 4 student. ru/node/3278 10. http://pda. shpora. net/index. cgi? act=view&id=

Подібні публікації